V radoch sieťových predajcov esenciálnych olejov sa veľmi často používa fráza, že existujú stovky až tisícky klinických štúdií o esenciálnych olejoch, ktoré hovoria o vyliečení tých najťažších foriem ochorení.
Vedeli ste však, že reálne existujú 3-4 seriózne vedecké klinické štúdie, ktoré skúmali účinky esenciálnych olejov na ľudský organizmus?
„Aromatický životný štýl“, ktorý denne propagujú rôzne distribučné spoločnosti esenciálnych olejov a nabádajú kvapkanie esenciálnych olejov do vody, používanie pri praní, čistení, vdychovaní, difúzovaní – skrátka podporujú používanie esenciálnych olejov v koncentrácii, ktoré nikdy neboli na ľuďoch preskúmané. 🙁
Ako v tomto dokumente hovorí E. Joy Bowles, autorka knihy Chémia esenciálnych olejov, solídny aromaterapeut vám povie, že vám pomôže zlepšiť kvalitu života, nikdy vám nepovie, že vás vylieči.
Veľmi vám doporučujem zhliadnuť prvý diel na Netflixe, ktorý hovorí o biznise menom esenciálne oleje, zneužívaní nevedomosti, neodbornom prístupe a v neposlednom rade obrovskom biznise menom MLM.
Aromaterapia je úžasná veda, fantastický pomocník pri rôznych problémoch, avšak nikdy nemala byť zneužitá spôsobom akým sa to deje. Pozrite si úvodnú časť o esencialnych olejoch na netlixe.
Určite ste sa už s týmto tvrdením stretli. Esenciálne oleje sú prírodné, preto sú bezpečné. Aký obrovský omyl. Esenciálny olej nie je pre ľudí prirodzený. Ešte raz – nie je prirodzený. Určite nie v koncentrácii, ktoré sa nachádzajú v tým malých tmavých fľastičkách. Viete, že nám ľuďom sú oveľa bližšie rastliny vo forme záparov, čajov, obkladov, tinktúr či hydrolátov? Hydroláty sú samostatná a veľká téma aromaterapie a v našej akadémii k tomu máme krásny kurz, ktorý nájdete tu.
➡️Najväčší mýtus, ktorý sprevádza esenciálne oleje je neustále podporovaná paradigma, že sa prirodzene vyskytujú v rastlinách a nie sú vyrobené človekom.
➡️Esenciálne oleje sú paradoxne nebezpečné – môžu spôsobovať problémy s dýchaním, môžu potláčať účinky iných liekov a neriedeným esenciálnym olejom si môžete privodiť popáleniny. Nehovoriac o vnútornom užívaní esenciálnych olejov, kde zatial nepoznáme mechanizmus vylučovania odpadových látok, ktoré vzniknú pri uživaní olejov, z tela von.
➡️Len v skratke názvy ako limonen, cinnamaldehyd, citral, terpineol, aldehydy, ketony, thymol, fenoly sú chemickým názvami, ktoré sa v esenciálnych olejoch bežne vyskytujú. Áno, ide o organické zlúčeniny a možno budete teraz namietať, ale veď je to v prírodnej forme 🙂 Iste, ale určite nie v koncentrácii, ktorá sa bežne nachádza v 1 kvapke oleja. Asi na posedenie do seba nešupnete 60 šálok mäťového čaju, či ?
➡️ Medzi najznámejšie nežiadúce účinky esenciálnych olejov patria:
🧪 poruchy dýchania pri predávkovaní – tu veľmi zdôrazním, že esenciálne oleje do 3 rokov je NO GO!
🧪 neurotoxicita
🧪 kožná alergia až popáleniny
🧪 znižovenie účinkov bežných liekov
➡️ Toto všetko nepíšem preto, aby som vás vystrašila a aby ste esenciálne oleje nepoužívali.
➡️ Píšem to preto, lebo rozdiel medzi jedom a liekom je iba v dávke.
Esenciálne oleje sú skvelým pomocníkom pri správnom používaní, nariedení a vhodnom – nie dennodennom používaní.
Ak sa chcete naučiť používať esenciálne oleje rozumne, vedome a s pokorou, prihláste sa do nášho newsletra a žiadny kurz Vám neutečie.
Natália Šultysová, certifikovaná aromaterapeutka, www.aromaterapeutka.sk